Yumurta almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Bir süredir yumurta konusunda kafa yormaktayım.Çünkü pestisit, gdo serbest gezen tavuk kavramları hayatımıza girdiği için ne tüketeceğimizi şaşırdık. Ve yumurtadan çok ciddi hastalıklar kapabilme riskimiz varmış. Bu konuya önem verdiğim için yaklaşık bir yıldır organik v.b pek çok firmayı denedim. Kullanıcı yorumlarını ve sertifikalarını dikkate almaya çalıştım. Ve kimisi organik olsa da yumurtaların tadı yoktu kimi tüketim sonrası mide bulantısı yatptı kiminin kabuğunda dışkı artıkları vardı..

Bazı detaylı bilgilere hakimseniz yumurta yönetmeliğine uygun olan organik yumurta firması bulmak çok zor, çoğunda dışkı pisliği var yumurtaların kabuğunda mesela ve sanki yumurtalara doğalmış gibi bir hava veriliyor oysa öyle değil aşağıdaki detayları okuduğunuzda kendi fikrinizi oluşturabileceğinize inanıyorum.

Geçen yıl JD organik isimli bir firma ile tanıştım. Önce sosyal medya paylaşımlarına baktım ve denemekten ne zarar çıkar ki dedim. Sonunda yumurta firmamı buldum diyebilirim.

Tek tek sarılmış halde gelen yumurtayı yediğimde ilk kez yumurta yemiş gibi oldum diyebilirim. Ve kendileri ile sizler için bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. İlkini bu yazıda başlatmış olacağız. Bu yazı ne tükettiğimiz konusunda daha bilinçlenmemize ve tüketimi denetlememize yardımcı olabilirse ne mutlu…

ORGANİK YUMURTA = KİRLİ YUMURTA DEMEK DEĞİLDİR.

Evet bu toplumuzda genel bir algıdır. 👉 Üzeri dışkılı yumurtayı daha doğal sanır tüketici.

Aslında çoğumuz şu detayları bilmez. Yumurta tavuktan tertemiz çıkar ve sonradan kirlenir. Tavuk yumurtladıktan hemen sonra rahatlama etkisi ile dışkısını yapar (genellikle) ve bu dışkıdır yumurtayı kirleten.

Yürürlükte olan yumurta yönetmeliğine göre kirli üzeri dışkılı yumurta satmanın yasak olduğu gibi yumurtanın yıkanarak temizlenmesi de uygun değildir (por lar açılır doğal kaplama yok olur ve tüketim ömrü azalır) ancak kuru temizlenebilir (kazınarak) yani ticari yumurta kirli olmamalıdır ve yıkanmamalıdır da. Temiz elde edilmelidir.

Yumurtaları duru su veya kimyasallar ile yapılmış temizleme ise  yönetmeliğe uygun değildir.

ANCAK YUMURTAYI KULLANMADAN ÖNCE YIKAMAYI İHMAL ETMEYİN.

Organik Tavuk mu çok gezer yoksa Gezen Tavuk mu?

 Bir kavram karmaşası almış başını gidiyor. 🤔Gezen Tavuğun gezdiğini organik tavuğun gezmediğini zannedenlere sesleniyoruz. Gezen Tavuğun (yani 1-TR üretim modeli) nerede gezdiği ne kadar bir alanda kaç gün gezdiği bu gezintinin kendine ne kattığı belli degildir. Kaldi ki Gezen Tavuk ne kadar gezerse gezsin nihayetinde verilen yem hazir konvansiyonel yumurta yemi yani kafes üretimindeki yemin aynısıdır. (gdo, pestisit, et kemik unu ve sentetik katkılar içerir.)

Gezen Tavuğun kafes tavuğundan tek farki ; hayvan refahıdır.

Organik Tavuk zaten doğadadır ve minimum ne kadar alanda kaç gün gezeceği organik yönetmelikle açıkça belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre sertifikalı organik üretimde tavuk öncelikle doğadan beslenir ve  takviye olarak verilen yem GDO suz, Pestisitsiz kontrollü analizli ve sertifikali ORGANİK tahillardan hazirlanmis bir karışım olmalıdır. Yılda minimum  240 gün gezinti zorunluluğu vardir. Sadece risk teşkil eden havalarda gezinti kısıtlanabilir ve bu kısıtlama 1 yilda maximum 120 günü aşamaz.

Gezinti alaninin minimum 3 yil hiçbir kimyasal ilaç-gübre kullanmamiş organik sertifikalı arazi olmasi ayrı zorunluluktur.

Yönetmelikte her bir tavuk icin serbest gezinti alanı minimum 4 m2 olmalıdir. (bizde 10m2 dir)

Önemli bir detay 👉 1-TR yani Gezen tavuk üretim modelinde GAGA KESİMİ serbesttir. Gagasinin ucu kesilen tavuk sağlıklı eşelenemez ve dogadan yeteri kadar beslenemez ama çok iyi yem yer.  

Organik üretimde Gaga kesimi kesinlikle yasaktır. ORGANİK TARIM DOĞAYA HAYVANA VE INSANA EN SAYGILI ÜRETİM MODELIDIR.

Yumurta kodları anlamı

Yeni Yönetmeliğe Göre ( Nisan 2018 den itibaren zorunlu) artık yumurtanın üretim şekli de kabuk kodlamasinda Yer Alacak.

Fotoğraftaki örnekte olduğu üzere ve yumurtalar üretildiği tesiste kodlanmak mecburiyetindedir.

0 ile baslayan yumurta  kodlamaları Sadece Organik sertifikali üretimler kullanabilecek. 

1 ile başlayanyumurta  kodlamalari hazir yem ile uretim yapan gezen tavuk yumurtasi üreticileri kullanabilecekler. (Bu çok iyi oldu çünkü GDO lu PESTISIT li konvansiyonel yem ile üretim yapıp sırf tavuk biraz geziyor diye organik adi altında satıyorlardı. (Gerçi şimdi de kodlamadan organik diye satanların sayısının artması da olası.)

Bu arada kodlanmamis yumurta satisi nasıl ve yumurtaların kim tarafindan , ne zaman üretildiği belli olmadığı için kesinlikle yasaktır!

2 ile baslayan kod ; üretimi kapalı kümes yerde üretim icindir.

Ve son olarak 3 ile başlayan kodlama klasik kafes tavukçuluğuna ayrilmiştır.

Bu kodlama yönetmeliğinin güzel tarafi şu ki ; artık herkes ne yediğini bilecek.

ÖNEMLİ UYARI: TR yazısından önceki rakamdır üretim modelini sınıflandıran. (Son rakam ise kümes numarasıdır onu da karıştırmayalım.)

Bu arada belirtmek isterim ki ben çok ünlü bir marketin önünde bir arabanın arkasında yumurtalara baskı yapan birisini görmüştüm ve çok şaşırmıştım. Videoya çekip şikayette bulunmak istemiştim lakin firmayı göremediğim için sadece görmekle kaldım. Yani bana göre sadece kodlama yeterli değil. Size de önerim satın almadan önce firmayı ve sertifikalarını kontrol edip mümkünse de sosyal medya üzerinden kullanıcı yorumlarını araştırmanız.

Yazının faydalı olması dileğimizle

Bilgi kaynağı olarak paylaşımları ile bu yazının ortaya çıkmasına vesile olan JD ORGANİK firmasına teşekkür ederim.

One comment

Bir cevap yazın