Türk kahvesi nasıl yapılır?Nasıl pişirilir?

Türk kahvesinin “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği” adlı dosya ile UNESCO’da İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alındığını biliyor muydunuz?Bu güzel Türk kahvesi acaba nasıl yapılır ve nasıl pişirilir? demeden önce gelin, birlikte hikayesine bir bakmaya çalışalım.

Yazılı literatüre baktığımızda kahvenin Osmanlı’ya gelişinin 15. yy’da Yemen Valisi Özdemir Paşa aracılığı ile  olduğunu görüyoruz. Kendisi tadını ve lezzetini çok beğendiği için İstanbul’a getirtmiş. Aradan geçen 4 asır sonra ise Türk kahvesi çekirdeklerinin çiğ olarak satılmaya  ve sarayda, evlerde kavrulmasına başlandığı bilinmekte. Ve dibeklerde v.b şekilde hazırlanmaya başlanması ve sarayda pişirme denemeleri ile Türkler tarafından bulunan  hazırlama metodu sayesinde kahve, Türk kahvesi adını almış. 🙂

İsmine aşina olduğumuz Kurukahveci Mehmet Efendi de 19.yy başlarında Arabica türü olarak geçen kahve çekirdeklerinden kahve tozu üretmeye başlamış. Sürdürülebilinir üretimde üzerine yok değil mi ? 🙂

Türk kahvesi nasıl yapılır?

 İlk olarak hangi çekirdek türünü kullanacağınıza karar vermenizi öneririm. Arabica kahve çekirdeğinden Türk kahvesi olduğu gibi nitelikli Türk kahvesi adı altında farklı Türk kahvesi çeşitleri de coğrafyamızda artmış durumda 🙂

Kahvemizi hazırlarken mümkün olduğu kadar kahve öğütme değirmeni kullanmamızı tadının ve kokusunun daha lezzetli olması açısından önemli bir nokta olduğunu öğrendiğimi bilmenizi isterim.

*Kişi başı 6-7 gr  (yani bir tatlı kaşığına denk gelen) öğütülmüş kahvenizi her bir fincan için 1,5 ölçü klorsuz içme suyu ayarlayarak cezveye alınız. Normalde 1 fincan olarak bilirdim bu ölçüyü lakin buharlaşma farkından dolayı 1,5 ölçü öneriliyor 😉 Diğer bir önemli nokta kahve pişirilirken suyun sıcaklığı. 55-60 derecede kaynar su ile hazırlanmasının iyi olacağını bir kahve uzmanından öğrendim. Evde yaparken nasıl ölçeceğiz canım dediğinizi duyar gibiyim.Bu yoksa ılık su ile standart pişirme yapabilirsiniz.

*Kahvenizi mümkünse tahta kaşık yardımı ile karıştırın ki köpük miktarı azalmasın. Kimya bilimi her yerde 😉

Cezvenize aldığınız karışımı kısık ateşte pişirmeye başlayın. Hareketlenme başladığından kısa süre sonra kahve köpüğü yukarı doğru yükselmeye başlayacak. Bu olduğunda ocak kapatılmalıdır. Köpüklü sunumu sevenler bu köpükten fincanlara pay yapabilir. Devamıda cezvede kalan kahve 2 dk kadar daha telvesi çökmesi beklenerek servisi yapılabilinir. Telveli sevenler beklemeden, 2. eklemeleri fincanlara yapabilir. Paylaştığım tarif sade Türk kahvesi tarifidir. Şeker ekleyerek orta Türk kahvesi için kişi başı bir küp şeker ekleyerek kahvenizin kıvamını ayarlayabilirsiniz.

1 kişilik türk kahvesi için özet bir malzeme yaparsak 1 tatlı kaşığı çekilmiş kahve ve 1,5 fincan klorsuz su diyebiliriz. Ekleyeceğiniz kişiler için bu oranı kişi başı ölçüsü olarak temel alabilirsiniz.

Bu  arada Türk kahvesinin yanında su getirilmesinin sebebini de öğrenmiş durumdayım. Kahveden önce ağzınıda yemek v.b tadın su ile birlikte gitmesi ve böylece kahvenin tadını daha iyi alabilmeniz içinmiş. Yani kahveden sonra veya birlikte içilmesi için değil, kahveden önce içilmesi için su servis edilirmiş 🙂 Bir de pek çok kahve hazırlanırken filtreye ihtiyaç duyarken Türk kahvesi filtre olmadan hazırlanabilme kolaylığına sahip.

Bu yazımın altında mı devam ettiririm yoksa fakrlı yazılarla mı öneriler yaparım bilemiyorum lakin geçen hafta Teşvikiyede çok tesadüfü bir kahve dükkanına girdim ve Nitelikli Türk kahvesi ile tanışma şansı buldum.  Tadına bayıldım diyebilirim. İsmi çok değişik gelse de baristasından markanın hikayesini öğrenince çok takdir ettiğim marka oldu. Neden nitelikli Türk kahvesi olarak adlandırdıklarımı söylediğimde ise Arabica değil Etiopya kahve çekirdeğinden kahve tozu ürettirdiklerini söyledi. https://www.kronotrop.com.tr/ . Kendileri ile röportaj yapma şansı da bulursam sizlerle Youtube kanalımda paylaşacağım.

Hepinize her bir kahve yudumunuzun keyif olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın