Şifa nedir?

Şifanın ne olduğunu anlayabilmek için  şifa kelimesinin epistemolojik kökenine ve sözlük anlamına  bakalım derim.

Şifa ; Arapça şfw kökünden gelmekte.( شفاء ) Türkçe karşılığı olarak ise “iyileşme , tedavi ” karşılıkları bulunmakta.
Şifa kelimesi Türkçe sözlük anlamı olarak TDK’da ise “Bedensel veya ruhsal bir hastalığın son bulması, hastalıktan kurtulma.” olarak yer almaktadır.

Şifa nedir?
Şifa nedir?

Şifa kelimesinin geçtiği ilk Türkçe kaynak olarak araştırma yaptığımda ise, Atabet-ül Hakayık eserinin olduğunu buluyorum ki bu konuda araştırmalarım devam etmekte. Ve yaklaşık 1.000 yıl önce yazılmış olan bu eserde şifa kelimesinin geçtiği bir atasözünü sizin için bu yazıya eklemek istedim. “Bu yalgan söz ig teg köni söz şifa ” (Yalan söz, hastalık; doğru söz, şifa gibidir)” *1 Ne hoş bir atasözü değil mi? 🙂 Yalan’ın ne olduğunu da ayrı bir sorgulatıcı ki bence üzerine düşünmekte fayda var.

Eğer ‘Şifa’ kavramında biraz daha derinleşmek isterseniz kendi uyguladığım bir araştırma yöntemini sizinle de paylaşabilirim. Bu tarz konularda Antik Yunan ve Antik Mısır benim araştırmalarımda çok önemli iki medeniyet olarak yerini almakta ve gerek felsefe gerekse de alternatif terapilerde derinleşmek istediğimde kendimi hep bu iki medeniyetin içinden çıkan filozof ve eserlerin içinde buluyorum. Muazzam keşifler ve felsefi çıkarımlara şahit kalabiliyorum. Seçtiğim kavrama göre makale araştırmaları yapıp çevremde bu konuda uzman kişilerin rehberliğini rica etmeye çalışarak ilerliyorum. Örneğin; “Antik Mısır’da şifa” kelime grubunu Google ‘ yazarak sorgulama yapabiliriz. Bu aramaları İngilizce olarak yazdığımda genellikle daha çok kaynak bulmaktayım. Ve bulduğum kaynakları başka diğer kaynaklarla kıyaslamaktayım. Anadolu’nun kadim bilgeliğini de oldukça değerli bulduğum gibi güzel topraklarımızda gerek Osmanlı döneminde İbn-i Sina, gerekse de öncesinde bu topraklarda yaşamış pek çok kişinin eserleri de bize şifa v.b konularda güzel eserler bırakmasına şükran doluyum. Literatür taramasında online kütüphane arşivi olarak  ise https://www.bibliopera.org/  sitesinden faydalanabileceğinizi düşünüyorum. 

Şifa konusunu uygulamalı olarak içine alan alternatif bir tedavi olan Pranik Şifa’ya dair makalemizi ise bu link üzerinden okuyabilirsiniz.
Faydalı olması dileğimle..
Kaynakça:*1: Deyimler, Atasözleri, Özdeyişler, Atebetü’l-Hakâyık, Edip Ahmet Yüknek

2 comments

Bir cevap yazın