Sıcaklarda terleme kokuları için doğal çözüm

 

terkokusuBu satırları okurken birçoğunuz şuan terliyor sanırım. İşte ben de tam bu sırada terleme ile ilgili düşüncelerimi ve deneyimlerimi yazarak, faydalı birşeyler açığa çıkartmak istedim. Gelin birlikte terlemenin anlamından yola çıkarak, terlemeyi engellemeden ter kokusu için doğal bir çözüm var mı bakalım.

 

Terleme nedir? Neden Terleriz?

 

Beynimiz vücudumuzda bulunan su, tuz ve atık proteinleri içeren maddeyi salgı bezlerine sinyal göndererek serbest bırakılmasını sağlar. Buna terleme denilmektedir. Vücut ısımızı sabit tutabilmek için termele yapıyormuşuz. Bu sizce de harika bir yaratım süreci değil mi? Bir sistem sizin dengede kalabilmeniz için reaksiyonlar yaratıyor. İşte hal böyleyken sizce terlemeyi engellemeli miyiz yoksa terlemede bizi rahatsız eden koku v.b durumlara çözümler mi üretmeliyiz? Cevabın ikinci seçenekse bu yazıyı okumaya devam etmeni öneriyorum:)

 

Bazı doktor arkadaşlarımla terleme konusunda konuştuğumda terleme engellemenin çok sakıncalı olduğunu ve bir yerde vücut dengesi için boşaltımın baskıya alındığını söylediler ki ben de aynı fikirdeyim. Hatta eski zamanlara kişilerin hastalandıklarında terleme miktarlarına göre iyileşip iyileşmeyecekleri bile yorumlanırmış.

Kısa süre öncede terleme önlemek yerine ter kokusuna karşı neler yapılacağı hakkında bir araştırma yaptım ve aromaterapi ile de ilgili olduğum için kendi üzerimde birkaç haftadır birşeyler denedim. Bakın bunlar nedir?

Koltuklatı terlemesine bitkisel çözüm

terkokusuna-bitkisel-cozum

Ter kokusu önleyici tarif 1:

 

  • Lavanta yağı
  • Sprey kabı / Kase
  • Pamuk veya koltukaltınızı silmenize uygun bir bez
  • Temiz su

Ter kokunuzu hissettiğinizde bir parça pamuk veya bezi suyun içine damlatılmış lavanta suyuna batırın ve koltukaltlarınızı silin. Bu hem lavanta kokmanızı hem de koltukaltınızın lavantanın özelliği ile steril kalmasını sağlar.

Gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz. Hamileler ve alerjiye meyilli kişiler doktor onayı alarak kullanmasını öneriyorum.

Not: Esansiyel yağların kalitesi etkide önemli. Lütfen alacağınız yağın Vivasan, happy moments, manifactura gibi sertifilalı ,iyi firmalar olmasına özen gösteriniz.

Ter kokusu önleyici tarif 2:

  • Portakal yağı
  • Sprey kabı/Kase
  • Pamuk veya koltukaltınızı silmenize uygun bir bez
  • Temiz su

Lavanta kokusundan hoşlanmayanlar için bu seçeneği öneririm. Yine aynı şekilde terlediğinizde veya ter kokunuz sizi rahatsız ettiğinde, su dolu bir kaba 3-4 damla portakal yağı damlatın ve koltukaltlarınızı silin.

Faydalı olması dileğimle

 

Sizler de bu yazının altına deneyimlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok sevinirim:)

Not: bu SİTEDE HİÇBİR YAZI HERHANGİ TIBBI BİR TEDAVİNİN YERİNE GEÇMEMEKTEDİR. SADECE BİLGİ AMAÇLIDIR. HAMİLELER VE KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLARIN DOKTOR ONAYI ALARAK DENEMELER YAPMASI ÖNERİLİR.
 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın