Refleksoloji Nedir?

 

Refleksoloji ile tanışmam boyun düzleşmesi teşhisi konulması sonrasında artan ağrılarımla oldu. Katıldığım bir eğitim programında fayda gördüğüm ve kısa sürede sonuç vermesine şaşırdığım bir alan oldu ki günlük hayatımı kolaylaştırmasıyla da M.E.B onaylı 600 saatlik masöz eğitim programına  katılarak başarı ile bitirdim. Şu an ingiltere üzerinden online bir eğitim programına da devam ederek bu alanda gelişmeye devam etmekteyim. Fayda gördüğüm refleksoloji masajını size de bu yazımda kısaca tanıtmak istiyorum.

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji bedenin tüm bölgelerine,organlarına ve sistemlerine karşılık gelen el ve ayaklardaki refleks noktalarına el ve parmaklarla uygulanan bir baskı tekniğidir. Tarih boyunca pekçok uygarlık ayak tabanına terapisel çalışmaların ortaya çıkmasına sebep olmuşlardır.
Mısır’da (MÖ) 2330 yıl öncesinden olduğu tahmin edilen Saqqara’daki Ankmahor mezar taşlarında görünen hiyeroglifte o dönemde kişilerin  ayak tabanlarından tedavi yapmaya çalıştıklarını anlayabiliyoruz.Bilindiği kadarı ile hiyeroglif yazısında hasta “beni incitme” derken şifacı “sana böyle davrandığım için bana teşekkür edeceksin” der.

Refleksoloji,el ve ayaklardaki refleks noktalarına uygulanan basınçla o noktalarla ilişkili olan çeşitli organlar ve hücrelerle, sonuçta tüm vücutta serbest enerji akışı sağlamayı amaçlar.
Bu yöntemle, bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Tedavi kişinin fiziksel, duygusal, zihinsel ve çevresel özelliklerine bağlıdır. Temel felsefesi, vücudun bu düzeylerinin hespinde dengeli olması sonucunda sağlıklı ve zinde olmasının mümkün olduğudur.

Akupunktur ve diğer uzakdoğu tedavi yöntemlerinde olduğu gibi refleksoloji de vücuttaki yaşam enerjisinin kesintisiz akışını sağlama ilkesine dayanmaktadır.Bu enerjinin vücudun içinde rahatça dolaşması gereklidir. Ancak stres, hastalıklar ve travmalar yüzünden bu enerji kesintiye uğrayabilir.İşte; bu noktada refleksoloji, alternatif tıp desteği olarak devreye girerse daha bütünsel bir iyileşme sağlanabilir.

  • Hormon dengesizlikleri
  • Nefes darlığı
  • Baş ağrısı, Migren
  • Sindirim sistemi problemleri(gastirit,kabızlık v.b)
  • Sırt,boyun ağrıları
  • Spor yaralanmaları
  • Astım
  • Kas gerginlikleri
  • Yolculuk veya uzun süreli ayalta kalmaya bağlı yorgunluk

Burada şunu da belirtmek isterim ki rahatsızlıklarda ruh,zihin ve beden dengesi ile bütünsel tedavi yapılması daha hızlı fayda sağlamaktadır. Örneğin migreniniz varsa temel neden psikosomatik ise refleksoloji yaptırdığınıza bir süre iyi gelebilir ama esas tetikleyen  etkeni şifalamadığınız sürece migren devam edebilir. Rahatsızlık başlamadan bir sene öncesinde ne yaşadım diye düşünerek sebepleri bulma ve çözme yolunda ilerleyebileceğimizi düşünüyorum.

Not: Herhangi bir rahatsızlık durumunda önce doktor kontrolü yaptırılması gerekir ve doktor onayı alınmadan Refleksoloji masajını önermemekteyim. Bu sitede yer alan yazılar herhangi bir tıbbı tedavi yerine geçmemekte olup, destekleyici olarak sunulmaktadır ve kişisel yolumdaki farkındalıklarımı paylaşmaya dayanmaktadır.
Bu yazının altına yorum yazarsanız size elimde bulunan refleksoloji haritasını mail olarak gönderebilirim.
Faydalı olması dileğimle..

Referans:
Eller ve ayaklar için Refleksoloji, Gillian Solutar

 

Bir cevap yazın