İş yaşamında Gülme Yogası

 

 

gulme-yogasi-motivasyonu-guclendiriyor

İş Yaşamında Gülme Yogası

 

Gülme konusunda yapılan bilimsel bir çalışma; ‘Bir çocuk günde ortalama 400kez gülerken bu sayı bir yetişkinde ortalama 15’e düşmektedir .’ demektedir.

Bu ifadeye denk geldiğimde dakikalarca günde kaç kez gülüyorum acaba diye düşünürken buldum kendimi ve ülkesel olarak nekadar gülen bir toplumuz diye düşündüğümde ise şaşkınlaştım. Çünkü gülmeyi bir şeyin sonucu olması gerektğini düşünen, birine topluluk içinde kahkaha attığında yanlış sıfatlar koyabilenlerin de olduğu bir toplum içinde olduğumuzu gözlemlemekteyim. Birkaç dakika düşünsenize,  en son ne zaman hiçbir sebep yokken güldünüz? Oysa gülmek bize doğuştan verilen doğal refleks.

kahkaha-yogasi

Fotoğraf:Bir iş toplantısında yapılan Gülme Yogası

Herhangi bir koşula bağlı olmadan da gülebileceğimizi Gülme Yogası, Dünya’da 60 ülkede 6.000den fazla klubü ile gittikçe artan bir terapi olarak ispatlamış durumdadır. Bizler genellikle günlük yaşamlarımızda para kazanma çabamız, hedeflerimizin olması, yetiştirilirken güldüğümüzde bize verilen tepkilerle gülmeye dair farklı kodlar alabiliyoruz. Çalıştığımız kurum ise personel motivasyonuna önem veriyorsa biraz daha şanslı olanlardan oluyor, enerjimizi biraz da olsa dengeleyebiliyoruz. İşte bu noktada Gülme Yogası’nın hem bireysel hem de kurumsal motivasyon ve farkındalık yaratma anlamında benzersiz bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

4 yıldan beri bireysel ve kurumsal birçok çalışma sunmaktayım ve kişilerin sadece kendilerine izin verdiklerinde  gülmenin faydalarını gördüklerine şahit oluyorum ve etkinlik çıkışında gözlerinin içinin gülüşlerine şahit olmak  harika oluyor:)

Peki neden  iş yaşamında Gülme Yogası bir seçenek olsun diye bakıcak olursak, Dr. Madan Kataria’nın bu alanda yaptığı araştırmalarla Gülme Yogası’nın iş hayatında mutlu, enerjik ve motivasyonlu ve devamında günlük yaşam durumlarında yardımcı       olduğunu kanıtladığını bulabilmekteyiz.

gulme-yogasinin-faydalari

Stres yönetimi ve motivasyon

Gülme Yogası, herhangi bir şaka,espri veya mizaha gerek duymadan sebepsiz gülmek için güzel bir çalışmadır. Katılımcılar ilk seans itibari ile bilimsel olarak kanıtlanmış olan faydalarını çok zaman geçmeden hissedebilmektedirler. İş yaşamı ile ilgili bazı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

İşyeri Stresi azaltımı

Stres yönetimi için birçok araç olmasına rağmen aynı anda fiziksel, zihinsel ve duygusal stresi azaltan tek yöntem Gülme Yogası’dır. Beden ve zihin üzerinde aynı anda çalışır. Banglore/Hindistan’da yapılan bir çalışmada tükrükte bulunan kortizol düzeyindeki azalma ile stres düzeyinde önemli bir azalma olduğu gösterilmiştir.

 

Performans  arttırımı

Belirli bir zaman diliminde , ruh hali ve Gülme Yogası’na bağlı performans endorfin adı verilen beyin hücrelerinden salınan nöro-peptidlerle dakikalar içerisinde ruh durumunu değiştirme gücüne sahiptir. Bilim, beynin diğer vücut organlarından %25 daha fazla oksijene ihtiyacı olduğunu söylüyor. Gülme Yoga’sı net oksijen alınımını artırır, bu da optimum performansa yardımcı olur ve enerji seviyelerini artırır.

 

Takım Oluşturma

Gülme Yogası’nın insanları mutlu ve neşeli yaparak, işgücüne olumlu bir zihisel tutum, umut ve iyimserlik getirerek büyük ölçüde çalışma ortamını değiştirme yeteneği vardır. Ayrıca ekip oluşturmaya yardımcı olmak için iletişim becerilerini artırır.

 

 

Liderlik Becerileri

Gülme Yogası iş yerindeki insanların birlik duygusu kazanmasına ve onlara duygusal bir denge getirilmesine yardımcı olur. Hedeflere ulaşma ve görevleri başarıyla tamamlamada büyük ölçüde yardımcı olur.

 

Yenilik ve Yaratıcılık

Gülme Yoga’sı sisteminin özü, çocuksu şakacılığı geliştirerek yaratıcılığın merkezi olan sağ beyin aktivitesini uyarmaktır. Böylece iş yerindeki mesele ve sorunlar hakkında yeni fikir ve anlayışlar geliştirilmesine yardımcı olunur.

 

İnsan Kaynakları Eğitimlerinde Dikkat Süresinin Artırılması

5-10 dakikalık Gülme Yoga’sı seansı bile uzun İK eğitimi oturum ve konferanslarında büyük bir enerji desteği sağlayabilir. Bu dikkat süresinin artırmasına yardımcı olur, öğrenme becerileri, konsantrasyon gücü  ve potansiyelini artırır.

 

Motivasyon ve iletişim

Ön büro ve satış ve pazarlama çalışan insanlar için, Gülme Yoga’sı yüzlerinde bir tebessüm oluşturur ve vücut içerisinde iyi duygular oluşmasına yardımcı olur. Bu şekilde iletişim ve motivasyon becerileri gelişir, bu şekilde müşteri tabanı ve müşteri memnuniyeti artırılır.

 

İdeal Egzersiz

Stanford Üniversitesi’nden Dr. Williams Fry ; 10 dakikalık içten  gülmenin 30 dakikalık kürekli çekmeye eşit olduğunu ispatladı. Bu çalışma da kalp hızı artışına yardımcı olur, kan dolaşımını artırır, tüm bedene oksijen sağlar ve atık ürünlerin atılmasını kolaylaştırır ve tüm iç organlara masaj etkisi olur. Işadamları çok meşguldür ve genellikle egzersiz için hiç zamanları yoktur. Bu nedenle Gülme Yogası, yoğun iş temposu olan kişiler için aynı anda birçok fayda sunduğu için benzersiz bir çalışmadır.

Haydi şimdi  hiçbir sebep aramadan sesli bir şekilde gülün:)

Gülme Yogası’nın bilimsel faydaları için şu yazımı da inceleyebilirsiniz.

Her türlü öneri ve sorularınız için info@yeryuzum.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğimle,

 

 

 

Referans: Dr Madan Kataria Laugter Yoga University Research

 

 

 

 

Bir cevap yazın