Gülme Yogası’nın Faydaları

Gülme Yogası’nın faydaları

Gülme yogası ,  72 ülkede başarı bir şekilde uygulanan bir fenomen olmuş durumdadır. İş yaşamındakilere iş stresini düşürmeleri ve enerjik çalışmaları için güçlü bir yardımcıdır. Sosyal ve iş yaşamında yardımcılığının yüksek oluşu sebebiyle gülme terapisi olarak da konumlandırılabilmektedir. 

Hindistanlı fizyoterapist Dr. Madan Kataria tarafından 1995’te geliştirilen Gülme Yogası; mizah, espri ya da komedi olmaksızın bir grup egzersizi olarak herkesi güldürebilen çığır açıcı bir kahkaha attırma sistemidir. Gülme yogasının konsepti bedenin, içten şekilde yapılan gerçek ve sahte gülmeyi ayırt edemediğinin bilimsel temeline dayanmaktadır. Bedeni ve beyni daha çok oksijenlendirerek daha sağlıklı ve enerjik yapan gülme egzersizleri ve nefes egzersizlerinin birleştirilmesinden oluşan, fiziksel ve duygusal zindelik için tamamlayıcı olan basit bir egzersiz desteğidir.

Kahkaha yogası, kahkaha terapisi gibi isimlerle de kullanılmakta olunup ben deneyimlerimden yola çıkarak çalışmalarımda Gülme Yogası olarak kullanmayı daha sağlıklı görmekteyim.

Bu yenilikçi çalışma gün geçtikçe dünyada yayılmakta ve her geçen gün çalışma hayatındakiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bana göre en güçlü faydası aynı anda hem fiziksel hem  zihinsel hem de psikololojik fayda sağlayan nadir çalışmalardan biri oluşudur.

Gülme Yogası Nasıl Çalışır?

Gülme yogası size içten gülüşünüzü ortaya çıkarma kolaylığı yaratır. İçten gülüş ile vücuttaki tüm hücrelerin oksijenlenmesine yarayacak kadar karbondioksit salınır. Bu da verimlilik, zihinsel odaklanma ve konsantrasyonu güçlendirir.*

Gülme  Yogası Araştırmaları

2006 yılı itibari ile bu konuda bazı bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Banglore’da yapılan bir araştırmaya bakalım:

Uluslararası gülme yogası komisyonu 200 bilgi teknolojisi uzmanlarının katıldığı  çalışmada onların stres düzeylerini ölçmek üzere bir dizi çalışma yürütmüştür. 18 günlük periotlarla grubun yarısına 7 gülme yogası seansı uygulandı. Seanslardan önce ve sonra her bir kişiye psikoloji, fizyoloji ve immünoloji testleri verildi. Çalışmanın sonuçları oldukça pozitiftir. Gülme yogasındaki grupların kalp atışlarında, kan basıncında ve kortizol sevilerinde önemli düşüşler oldu. Olumlu duygular %15 arttı ve olumsuz duygular %27 azaldı. Algılanan stres önemli ölçüde düştü. Ayrıca, Alexithymia  (tepkisizlik) %9 oranında düştü. Bu durum duygusal zekada önemli ölçüde iyileşme olduğunu göstermektedir.*

gulme-yogasi-arastirmasi

Diğer önemli çalışma ise, 2007 yılında Amerika’da gülme yogasının iş yaşamında kişisel yeterlilik (özgüven) üzerine etkisi araştırmasıydı.*

Özgüven, kişinin bir durumu yönetmek yada bir amaca ulaşmak için gerekli olan eylemleri uygulama ve organize edebilme yeteneğine olan inancıdır. Bu kişisel inanç kişilerin yaptığı seçimlerini, bir amaç için ortaya koydukları çabayı, engeller karşısında ne kadar süre ısrarcı olduklarını ve hedefleri için ne kadar süre çalıştıklarını etkiler. Özgüven inancı iş yaşamındaki performansı da etkiler. (Bandura, 1986).

Özgüven testi, gülme yogası seanslarından önce ve sonra uygulandı. Gülme yogası seansları 14 gün boyunca günde 15 dk uygulandı. Sonuçlar gülme yogası gruplarında bazı alanlarda özellikle 100% oranında iyileşme olduğunu göstermektedir. Gülme yogası seanslarının  uzun süreli etkilerinin olması oldukça güzeldir.

gulme-yogasi-ozguven

Gülme Yogası’nın faydalarını özetleyecek olursak;

  • Sağlık ve mutluluk için kolay ve keyifli bir egzersiz çeşidir.
  • Anında stres düşürür, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini destekleyicidir.
  • 10dakika gülme yogası 1 saat kürek çekmeye eşdeğer kalori harcattır.
  • Gün boyunca sizi neşeli ve iyi bir ruh halinde tutar.
  • Beyninizi oksijenlendirir ve sizi daha enerjik yapar.
  • Zor zamanlarda pozitif zihin halinde kalmanıza yardımcı olur.
  • Gülme Yogası gerçek ve güzel gülmenizi ortaya çıkarmanızı kolaylaştırır.
  • Yüz kaslarının tamamına yakınını çalıştırdığı için, yüz yogası etkisi hatta bence tüm yüz kaslarını çalıştırdığı için daha da fazlasıyla, anti aging desteği vardır.

Gülme Yogası  etkinlik talepleriniz  için info@yeryuzum.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Etkinliklerimizden örnek bir Gülme Yogası videosu izlemek için ise aşağıdaki linki tıklayarak videomuzu izleyebilirsiniz.

 https://www.youtube.com/watch?v=BJD8CFAn8ds

Bu yazı Gülme yogası lideri Eda Atay tarafından oluşturulmuştur. Lütfen yazı ve görselleri izinsiz kopyalamayınız, kullanmayınız.

Referans: (*)Laughteryoga.org

Bir cevap yazın