Doğal temizlik ürünleri nasıl yapılır?

 

ekolojik-temizlikEvinizdeki temizlik maddelerinin arka etiketini en son ne zaman dikkatli inceleme fırsatı buldunuz? Birçoğumuz artık öyle bir zamandayız ki alışverişe gittiğimizde bir marka bilinçaltımıza yer ettmişse o markanın temizlik ile ilgili hangi ürünü olursa olsun incelemeden satın alabiliyoruz. Hatta yakın çevrenizde siz de gözlemliyor olabilirsiniz; çamaşır suyu ne kadar zararlı olduğu ispatlanmış bir madde olsa da kişiler marka adı ve temizlik rutinlerinde kullanıma alıştığı için ve/veya çamaşır suyu v.b kullanımı olmadan temizlik olmayacak diye düşünüp kimyasal ağırlıklı temizleyicileri bırakamayanlarımız bile var. Doğal temizlik sohbetleri yaparken sıkça çamaşır suyu olmadan nasıl temizlik olur sorunsunu bana ileten kişiler oluyor. Ben de diyorum ki kimyasalsız çok da güzel temizlik oluyor! Hatta diyorum ki yememizde sakınca olan  malzemeleri temizlikte kullanıyor oluşumuz garip değil mi??

Doğal yüzey temizlik ürünü nasıl yapılır?

Aromaterapik yağlara, doğaya & doğala olan ilgim birkaç yıl önce beni doğal  temizlik malzemeleri, ekolojik temizlik, organik temizlik alanlarında araştırmaya yönlendirdi. Ve ilk malzeme olarak, sirkenin Anadolu’da kuşaklardan beri, ne kadar geniş bir kullanım alanı olduğunu buldum. Mekan arındırma, yüzey temizleme, halı silme, turşu yapma, saç yıkama gibi birçok farklı alanda sirkenin mucizevi olduğu durumları buldukça içim içime sığmamaya başladı. Ve birgün denk geldiğim bir tarifle doğal yüzey temizleyici denemesi yaptım ki evdeki portakal ve limon kabuklarını kullandım. Ogünden beri sıkça kullandığım ve etkisini çok beğendiğim bir çok amaçlı yüzey temizleyicim var. Ve gördüm ki bitkisel temizlik ürünleri aslında mutfağımızda. Bakalım tarifi neymiş:

Çok amaçlı doğal yüzey temizleyici tarifi:

  • 1 cam kavanoz
  • Limon/portakal kabuğu
  • Cam şişede sunulan elma sirkesi

Yapılışı: Kavanozun içerisine alabildiği kadar limon/portakal kabuğu yerleştirin.Devamında kavanozunuzun alabildiği kadar elma sirkesini kabukların üzerine ekleyerek kavanozun kapağını kapatın. 10 gün ışık almayan bir ortamda zaman zaman kapağını açıp havalandırarak bekletin. 10gün sonunda içerisine attığınız meyvenin sirke ile birleşim kokusunu alabiliyorsanız temizleyiciniz hazır demektir:) Konsantre olduğu için bu sıvıdan 2-3 yemek kaşığı su dolu temizlik kovanıza eklemeniz yeterli gelecektir. Sirkenin antiseptik etkisine eklenen limon ve portakal asidi bence harika bir buluşma 🙂

Ekolojik temizlik ne mutlu ki ülkemizde ilgi duyulan konulardan birisi. Ve bu nedenle ne kada rçok bilgi paylaşımı yaparsak okadar daha sağlıklı bir toplum olacağımıza inanıyorum. Sizlerle elimden geldiği kadar doğal temizlik ürünleri ve ekolojik temizlik hakkında kendi tecrübelerimi paylaşıp, kullandığım tarifleri yazmaya devam etmeyi planlıyorum.

Aromaterapik yağlarla doğal temizlik malzemesi yapılır mı?

Evet! Elinizde aromaterapik yağlardan çay ağacı yağı, kekik yağı, lavanta yağı, nane yağı, portakal yağı,limon yağı gibi yağlrdan bir veya birkaç tanesi varsa çok şanslısınız bence. Çünkü ekolojik temizlik nasıl yapılır diye düşünmenize gerek olmadan zaten elinizde suya birkaç damla atsanız bile size yeterli gelecek malzeme var demektir 😉

 

Ben çay agacı yağının kokusunu ve etkisini çok seviyorum. Çay agacı yağının antiseptik, antibakteriyel olmasından dolayı, yer temizliğinde ne kadar da faydalı olacağını sanırım tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle genellikle yer temizlerken aşağıdaki tarifi kullanıyorum.

Ekolojik yer temizleyici tarifi:

  • Çay agacı yağı (Vivasan firması v.b sertifikalı yağ )
  • Elma sirkesi
  • Temiz su

Temizlik yapmak için  kullanacağınız kaba bir miktar temiz su doldurun. Devamında 3-4 damla çay ağacı yağını bu suya ekleyin. 1 yemek kaşığı elma sirkesini de ekledikten sonra artık doğal yer temizleyiciniz hazır. Bu tarifi yerde çok fazla sinek, karınca v.b haşerat oluyorsa da kullanmanızı öneririm. Boş bir sprey/fısfıs kabına bu malzemeyi yapıp haşerat olan bölgeye sıkarak da ayrıca kullanabilirsiniz.

 

Bu arada yakın zamanda kekik yağı ile ilgili harika bir deneyime sahip birisi ile tanıştım.Pek yakında ilgili yazım ve youtube kanal sohbetimiz sizlerle buluşacak 🙂

Sizler de bu yazının altına yorumlarınızı veya doğal temizlik için kullandığınız yöntemleri yazarsanız çok sevinirim.

Not: Annem  küçüklüğümden beri doğa ile ilgili denemelerime ve merakıma alıştı. Ona beni doğay alıştırdığı ve bitkileri araştırmasına şahit kıldığı için çok şey borçluyum. Yolumda bana desteği ve sohbetini esirgemediği için bir kez daha burdan kendisine varlığı ve desteği için teşekkür etmek isterim! Ayrıca bu siteyi açtığımdan beri çok güzel yorum ve mailler alıyorum. Gün geçtikçe daha çok büyüyen bir aile olmamız dileğimle.

 

Mutlu günler!

Yazar: Eda ATAY

Bir cevap yazın