Diş refleksolojisi nedir?

Refleksolojiyle ilk tanışmam daha önceki bir yazımda ifade ettğim gibi modern tıbbın yeterli kalmadığını gördüğüm  boyun ve kas ağrılarım ile başlamıştı. İlk başta plasebo etkisidir diye düşündüğüm refleksoloji şuan hayatımda en sık destek olarak kullandığım araç diyebilirim. Yakın zamanda diş refleksolojisi ise merak alanıma giren destekleyici çalışmalardan oldu.

Günlük yaşamımızda genellikle öyle bir tempodayız ki nasıl nefes aldığımızı gözlemlemeyi bile unutuyor dolayısı ile bedenimize yüklendiğimizi ancak bir rahatsızlık oluştuğunda anlayabiliyoruz.

dis_refleksolojisi_nedir

Belki ismini ilke kez duyacaksınız veya diş refleksolojisini duydunuz mu bilmiyorum lakin haftalardır bu konuyu fırsat buldukça araştırıyorum ve vakit bulduğum ilk anda da yazı yazmak isteyerek oturdum bilgisayar başına:)

dis_refleksolojisi

Diş refleksolojisinin kaynağını tam olarak bulamadım lakin ezoterik hint sağlığı  konusunda  ele alındığını görüyorum araştırdığımda.

Bildiğim kadarı ile her organın ilgili olduğu meridyen var ve  dişlerimiz de sinir sistemine bağlı olduğu ve her sinir sistemindeki omurun da temsil ettiği bir organ olduğu için bu haritanın çıkarılmış olması da olası ve mantıklı bence.

Kısaca kendimle ilgili bilgi vericek olursam özellikle destekleyici tedavilerde bir bilgiyi duyduğumda veya okuduğumda çoğunlukla ilk araştırmam sonrası ilgimi çerkese deneme sürecine girerim ve diş refleksolojisi yakın zamanda araştırmam sonrası uygulamalarımla bana çok fayda sağladı diyebilirim. Mesela ön dişlerimden bir tanesinde birkaç aydır kanama yaşıyorum ve doktora gitme fırsatı henüz bulamadım. Diş refleksolojisi haritasına baktığımda ilgili dişimin böbrek veya yumurtalık alanı ile ilgili olduğunu gördüm. Bu benim için demek oluyor ki  daha önceki bir doktor kontrolünde çıkan kist durumu ile ilgili bir işaret alıyorsun.İlk etapta çok stres oldum diyebilirim. Sonrasında çevremdekilere dişleri ile ve yaşadıkları semptomlarla ilgili sorular sormaya başladım. Başladıkça elimdeki haritanın tıpkı ayak refleksolojisi gibi bedendeki semptomları belli ettiğine dair inancım arttı diyebilirim. Ve bu nedenle bununla ilgili sizlere bir yazı sunmak istedim.

Teeth Reflexology Chart Description

Sizler de fotoğraflarda gördüğünüz şekillere bakarak bedensel semptomlarınız üzerinde düşünmeye ve buna göre sağlınız ile ilgili ilerleme planı yapabilirsiniz. Şuan elimde sadece İngilizce olarak kaynaklar olduğu için, yazıya görsel olarak onları yükleyebildiğimi de bilmenizi isterim. İlk fotoğraftaki görseli incelediğinizde sanırım biraz daha anlaşılır olucaktır ki Türkçe olarak da kaynak yayınlamak için görseller üzerinde çalışıyorum, bittiğinde yazıyı güncelleyeceğim.

Ben ülkemizde destekleyici tedaviler konusunda çok geride kaldığımızı bir Avustralya gibi olmadığımız için daha araştırılacak ve gün yüzüne çıkarılacak çok alternatif tedavinin olduğunu düşünüyorum. Bu tarz çalışmalarda ruh zihin beden dengesi dikkat alınarak gidilcek bir tedavi süreci olmasını ve bunun yaratılmasını doğru görmekteyim.

Peki kendime nasıl çalışıyorum ve diş refleksolojisini nasıl kullandım; ilk olarak modern tıbbın kontroller ve doktor bakış akışı alınmasında önemli olduğuna inandığım için ilk fırsatımda doktor kontrolünü yaptırmayı bir kenara yazdım.

Alternatif tıp için güzel  bir diğer destekleyici olan Pranik şifa terapisi ile bölgesel kontrolümü yaptım ve kendimi dsiplin edip çalışmam gerektiğini gördüm.

Dişlerimin sağlığını desteklemesi için kekik suyunun antiseptik etkisinden faydalanmaya çalışıyorum.Bu kekik suyunu günlük olarak hazırlamaktayım. Ek olarak pek yakında sizlerin de faydalanmasını istediğim için diş hekimim Emel hanım ile bir sohbet yapacağım. ‘dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız  ve diş ipi nasıl kullanılır?  video başlıkları ile güzel içerikler ekleyeceğimizi düşünüyorum. Çünkü pek çoğumuz kendim de dahil, dişlerimizi yanlış fırçalıyoruz 🙂

Not: Dileyenler info@yeryuzum.com adresine mail atarak benden elimdeki diş refleksolojisi görsellerini isteyebilir veya İngilizce olarak internet üzerinde görsel aramaları yapabilir.

Pek yakında görüşme üzere,

Sevgiler

Eda

 

Kaynaklar:

Bir cevap yazın